Długoterminowa inwestycja w złoto – czy się opłaca?

To właśnie złoto zapoczątkowało istnienie pieniędzy. Ten błyszczący metal od zawsze stanowił wyznacznik wartości, ale też sposób na długoterminowe i bezpieczne przechowywanie oszczędności. Ponieważ współczesne banki centralne od dawna odeszły już od standardu złota, a obecny pieniądz oparty jest tylko i wyłącznie na zaufaniu do instytucji, złoto wciąż wydaje się być atrakcyjną alternatywą dla odkładania kapitału na lokatach lub w obligacjach. Czy inwestowanie w złoto faktycznie wciąż się opłaca?

Złoto nigdy nie straci na popularności

Zdaniem większości ekonomistów z racji na posiadane właściwości estetyczne oraz chemiczne moda na złoto nigdy nie zaniknie, a ów szlachetny metal wciąż będzie stanowił niezwykle cenny zasób. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy to właśnie złoto powinno być twoim wyborem inwestycyjnym – w w końcu na rynku można znaleźć inne cenne kruszce, takie jak znacznie tańsze srebro lub niebotycznie drogą i równie rzadką platynę. Ta druga jest raczej fanaberią kupowaną tylko przez najbogatszych inwestorów, zaś ceny tego pierwszego są generalnie zaskakująco ruchome. Spośród wszystkich metali szlachetnych to właśnie złoto stanowi najbezpieczniejszą formę długoterminowej alokacji kapitału. Warto przy tym zaznaczyć, że w związku z dynamicznie rosnącą inflacją inwestycja w złoto wcale nie musi przełożyć się na realne zyski – by zakup opłacił się w dłuższej perspektywie, ostateczną cenę sprzedaży kruszcu należy zaktualizować o stopę inflacji.

Jaką formę złota inwestycyjnego wybrać?

Spośród wszystkich rodzajów złota inwestycyjnego najlepiej jest wybrać złote monety od certyfikowanych producentów. Zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiejsze do zbycia są południowoafrykańskie Krugerrandy, aczkolwiek w cenie są też monety bulionowe z USA czy Australii. Oczywiście można zaopatrzyć się w bulionówki wybite przez inne państwa , ale wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem padnięcia ofiarą oszustwa – na rynku wtórnym wciąż można znaleźć podrobione monety. Uważnym należy także być przy zakupie złotych sztabek, które czasami są wypełniane prętami z wolframu. Dlatego warto jest kupować złoto tylko u certyfikowanych dostawców, a także unikać kupowania tzw. certyfikatów złota, które opierają się na zaufaniu do banku. Znacznie lepiej jest samodzielnie zabezpieczyć złoto, co daje pewność zachowania części majątku w sytuacji załamania się systemu finansowego. Należy także unikać złotej biżuterii, która w skupach złota uznawana jest za złom, a także numizmatów, których wartość zazwyczaj wynika nie z zawartości kruszcu, a z uwarunkowań kolekcjonerskich.

Autor

  • Miłośnik gry na gitarze. Zawodowo zajmuje się poradami z zakresu prowadzenia biznesu. Prowadzi liczne blogi poświęcone wielorakiej tematyce.