Zakup domu – jak nie przepłacić

Zakup domu to dla wielu osób najbardziej pamiętna transakcja życia i jednocześnie o najwyższej wartości, jaka kiedykolwiek była ich udziałem. Bardzo często muszą przystąpić do niej bez żadnego przygotowania, doświadczenia i bez żadnej pomocy. Generuje to oczywiście ogromny stres, niekończący się wcale wraz z jego zakupem, przysparza bezsennych nocy i długich wieczorów po fakcie, analizujących zasadność i warunki zakupu.

Zakup domu – jak nie przepłacić

Przygotowując się do zakupu domu trzeba mieć świadomość, że oferowana cena za dom ZAWSZE jest zawyżona. Statystyki wykazują, że w okresie prosperity gospodarczej nawet o 20% w stosunku do rzeczywistych cen sprzedaży. W optymalnej rzeczywistości wartość ta to co najmniej 10%. A to dopiero początek. Dlatego przystępując do rozmów z właścicielem domu należy mieć świadomość, że on również jest przygotowany do tego, że będzie musiał obniżyć cenę wyjściową.

Jak długo dom jest na rynku? 

Zanim przystąpi się do negocjacji warto sprawdzić jak długo dany obiekt pozostaje na rynku ofert. Im dłużej możemy go tam znaleźć tym bardziej jest prawdopodobne, że właściciele są już bardzo zmęczeni tematem , pokazywaniem domu coraz to nowym potencjalnym nabywcom, negocjacjami bez pozytywnego efektu, powolnym pakowaniem się. Oznacza to, że jeżeli szczęście nam będzie sprzyjało i nasza wyobraźnia negocjacyjna, dom może bardzo szybko być nasz i na naszych warunkach.

Otoczenie domu

Wielu potencjalnych kupców ogranicza się do obejrzenia domu czy mieszkania, całą uwagę skupia na wadach i zaletach lokalu czy obiektu. Tymczasem o wartości danego domu decyduje również jego otoczenie, a czasem nawet sąsiedzi, nie mówiąc już o planie zagospodarowania przestrzennego dla danej dzielnicy. Trzeba dać sobie trochę czasu, by poznać wszystkie niuanse lokalizacji, planowane drogi, potencjalnie budujące się osiedla naprzeciwko okna sypialni, wszystko co może sprawić, że cena zakupu domu, zmieni się diametralnie na drugi dzień po podpisaniu umowy. Jednym słowem, jeżeli nie jesteśmy rekinem na rynku nieruchomości i mamy wystarczającą ilość czasu, kupujmy dom czy mieszkanie bardzo spokojnie acz konsekwentnie.

Autor

  • Miłośnik gry na gitarze. Zawodowo zajmuje się poradami z zakresu prowadzenia biznesu. Prowadzi liczne blogi poświęcone wielorakiej tematyce.